STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Wymiana Polsko – Niemiecka 6-10 czerwca 2011r.

W dniach 6-10 czerwca 2011r. nasze gimnazjum gościło uczniów ze szkoły w Hamburgu, których patronką jest również Irena Sendlerowa. To pierwsze takie międzynarodowe spotkanie sendlerowskiej młodzieży.

Instytut Teatralny – 7 czerwca 2011r.

W ramach Polsko-Niemieckiego Festiwalu Idei Nowoczesnego Sąsiedztwa – „Sąsiedzi 2.0″zorganizowanego przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec i Goethe-Institut w Instytucie Teatralnym przy ul. Jazdów 1, zostały zorganizowane warsztaty teatralne, w których uczestniczyli nasi gimnazjaliści i uczniowie z Hamburga. Na tej uroczystości obecni byli m.in. Ambasador Niemiec, Ambasador Izraela, pani Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej, przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, Szefa Gabinetu Politycznego MEN, pani Burmistrz Dzielnicy Wola, Społeczności Żydowskiej, organizacji polsko-niemieckiej oraz mediów. Pokaz slajdów

Słowo wstępne p. dyr. Magdaleny Księżopolskiej

Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralna z Niemiec, która przedstawiła spektakl pt. Dzieci Holocaustu w reżyserii Petera McMahona. Były to scenki z życia Ireny Sendlerowej ukazujące okrucieństwo w Getcie i ciężką rolę naszej patronki, która przekonywała rodziny żydowskie do ratowania ich dzieci, poprzez wykradanie ich z Getta różnymi możliwymi sposobami. Widzieliśmy też scenki jak pani Sendlerowa notowała imiona, nazwiska żydowskich dzieci oraz nadane im polskie imiona i nazwiska, aby kiedyś można było je odszukać. Pokaz slajdów

Scenarzysta Dorothea Malchow spektaklu: Dzieci Holocaustu

Po krótkiej przerwie w czasie której błyskawicznie została ustawiona dekoracja znana nam z grudniowej uroczystości. Wzniesione zostały mury Getta z obwieszczeniami dla ludności, oraz bramą z widokiem na aryjską stronę, gdzie można było poczuć się wolnym. Nasi gimnazjaliści przedstawili spektakl pt. Dzieci Getta na podstawie tomiku wierszy Stefanii Ney (Grodzieńskiej) Dzieci Getta, w reżyserii i scenografii pani Beaty Łaszkiewicz.

Spektakl ukazywał życie w Getcie i przestawiał trudne bohaterstwo ludzi takich jak Irena Sendlerowa. Widzieliśmy losy żydowskich dzieci: Abramka, Adzi, Józia, Herszka i dzieci z sierocińca z Januszem Korczakiem. Wszystkie sceny były pieczołowicie przygotowane z ogromnymi detalami: żołnierze niemieccy nosili odpowiednie mundury, buty, paski oraz dopasowane czapki, rodzina żydowska ubrana była zgodnie z tradycją, początek kolacji w domu rabina odbywał się wg kanonu obowiązującego w domach żydowskich ze świecami i menorą w tle, skrzypek grał na prawdziwych skrzypcach, dozorca wyganiał wirtuoza z synem autentyczną miotłą z gałązek wierzbowych, dziewczynka z zapałkami patrzyła przez ustawione na scenie okno do domu bogatej rodziny, Herszek wymykał się pod zasiekami z drutów kolczastych a Janusz Korczak z wielkim przywiązaniem rozmawiał z ze swoimi podopiecznymi, czyli 7-8 latkami (kl. 1a naszej szkoły). Cały spektakl wywarł niesamowite wrażenie na widzach. Niejednokrotnie kątem oka widać było jak widzowie płaczą ze wzruszenia. Po raz kolejny mogliśmy przeżywać wielką tragedię dzieci w Getcie. Było to głębokie przeżycie. Pokaz slajdów

Spektakl uczniów naszego gimnazjum: Dzieci Getta

Po tym wydarzeniu, Ambasador Niemiec zaprosił wszystkich gości jak również aktorów obu szkół do ambasady na wspólny poczęstunek. Można było zjeść chłodnik litewski z buraczkami i ogórkami, który nie cieszył się popularnością, skosztować słodkie wypieki oraz rozkoszować się truskawkami. Młodzież od razu znalazła wspólny język mimo bariery językowej. Wśród niemieckich uczniów był chłopiec, którego dziadkowie pochodzili z Polski i potrafił mówić w naszym języku, więc od razu stał się najbardziej popularną osobą. Dorośli natomiast rozmawiali, dzielili się spostrzeżeniami i być może planowali kolejne wspólne spotkanie. Pokaz slajdów

W Ambasadzie Niemiec

Po pobycie w ambasadzie nasi goście pojechali do naszej szkoły, gdzie czekał na nich spóźniony obiad. Kilku godzinny wspólny pobyt na deskach scenicznych i w ambasadzie gorąco zaowocował w przyjacielskie rozmowy, śmiech i zażyłość. Nasi goście nie wyobrażali sobie, że obiad zjedzą samotnie w naszej stołówce. Postawili warunek, że jest to możliwe, ale wspólnie, razem, nierozłącznie. Nie wszyscy nasi uczniowie zmieścili się do niemieckiego autokaru, kilka osób z opiekunami pojechało środkami komunikacji miejskiej do szkoły. Nasz „normalny” obiad wprawił ich w zdziwienie, wielu z nich po raz pierwszy jadło nasze obiadowe smakołyki: zupa pomidorowa, ziemniaki, schab duszony w sosie, surówka, kompot. Potem nastąpił czas na wspólne zdjęcia pod szkołą w wielkiej rodzinnej i radosnej atmosferze. Tak minęło pierwsze spotkanie z młodzieżą z Irena-Sendler-Schule z Hamburga. Pokaz slajdówWspólne foto 8 czerwca 2011 r. W dniu następnym nasi goście zwiedzali obóz koncentracyjny w Treblince, a po południu mieli czas na refleksje po drastycznych scenach z wycieczki. Najmłodsi Niemcy nie pojechali do Treblinki, byli za młodzi, aby oglądać ludzką tragedię z czasów wojny. Ten czas spędzili w naszej szkole wraz z jedną ze swoich opiekunek oraz częściowo z klasą 5a w parku Szymańskiego korzystając ze strumieni wodotrysków w ten upalny czerwcowy dzień.

9 czerwca 2001.

W godzinach przedpołudniowych klasa 1aG oraz goście z Hamburga zwiedzali w Warszawie miejsca związane z naszą patronką w ramach wycieczki znanej naszym gimnazjalistom pod nazwą „Śladami Ireny Sendlerowej”. Odwiedzali miejsca związane z działalnością Ireny Sendlerowej oraz poznali krótką historię Żydów w Getcie. Pokaz slajdówŚladami Ireny Sendlerowej

Po obiedzie, w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna uroczystość: otwarcia Sali Pamięci poświęconej Irenie Sendlerowej. Do tego celu została przygotowana sala nr 17, gdzie pojawiły się nowe meble do ekspozycji pamiątek po naszej patronce, odświeżono parkiet, odnowiono ławki i krzesła. W widocznym miejscu wisi portret naszej patronki z lat młodości. Pani Dyrektor Magdalena Księżopolska przywitała wszystkich zgromadzonych gości: przedstawicieli władz z Urzędu Dzielnicy Wola, środowiska Żydowskiego, gości z Hamburga, przedstawicieli klas naszego gimnazjum a przede wszystkim córkę naszej patronki, panią Janinę Zgrzembska. Pani Beata Bąk wraz z uczniami kl. 3cG przedstawiła krótką historię wydarzeń związanych z naszym gimnazjum i postacią Ireny Sendlerowej. Po tych refleksyjnych chwilach gość honorowy – p. Zgrzembska, wpięła szpilkami na mapie europy 20 flag państwowych w miejscowościach, w których istnieje szkoła imieniem Ireny Sendlerowej (16 szkół w Polsce, 3 w Niemczech, 1 w Wielkiej Brytanii). Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor szkoły z Hamburga Martina Kampmann, serdecznie podziękowała za zaproszenie do Polski, niesamowite zaangażowanie w przyjęciu młodzieży niemieckiej w miejscu, gdzie Irena Sendlerowa pracowała, pomagała innym, gdzie jest pochowana. Podkreśliła, że dla ich młodzieży jest to niesamowite przeżycie, że mogli również uczestniczyć w tak ważnej uroczystości szkolnej. Pokaz slajdów

Otwarcie Sali Pamięci-p. Beata Bąk wita przybyłych gości

Po oficjalnej części otwarcia Sali Pamięci, nastąpił poczęstunek w naszych szkolnych kuluarach, czyli w holu głównym koło pokoju nauczycielskiego, który w ostatnich latach zawsze pełni rolę foyer (wym. fuaje) podczas każdej uroczystości szkolnej. Pani Janina Zgrzembska zastrzegła sobie, aby pamiątki po swojej matce, ofiarowane do Sali Pamięci, nie były nigdzie publikowane tzn. np w internecie czy nawet w gazetce szkolnej. Musimy o tym pamiętać i nie fotografować zgromadzonych tam eksponatów. Pokaz slajdów

Poczęstunek po otwarciu Sali Pamięci

Naszych gimnazjalistów i gości z Niemiec czekała jeszcze jedna wspólna atrakcja: odwiedzenie Centrum Nauki „Kopernik”. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu oraz delegacje innych klas wspólnie z gośćmi poznawali ciekawostki i nowinki naukowe we wspaniale przygotowanym do tego celu centrum naukowym, nad brzegiem Wisły. Dla gości przygotowana została jeszcze jedna niespodzianka. Każdy uczestnik wymiany polsko-niemieckiej otrzymał folder o naszej szkole w języku angielskim z najnowszymi zdjęciami z ich udziałem. Wywarł on duże poruszenie i zadowolenie z niemal jeszcze „gorącego” wydania folderu, prosto z naszej pracowni komputerowej. Pokaz slajdówCentrum Nauki Kopernik W ten sposób zakończyły się wspólnie spędzone dni z uczniami z Hamburga podczas pierwszej w naszej szkole wymianie międzynarodowej związanej z naszą patronką Ireną Sendlerową. Tematem przewodnim było przedstawienie teatralne związane z naszą patronką, dlatego też głównie uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego aktywnie uczestniczyli w niemal we wszystkich spotkaniach z naszymi gośćmi z Niemiec. Szkoda, że inni uczniowie nie mogli brać w nich udziału. Niepocieszeni byli ci uczniowie, którzy po wspólnym pobycie w Instytucie Teatralnym oraz w Ambasadzie, w dniu następnym wczesnym rankiem wyjeżdżali na zieloną szkolę. Z wielkim żalem opuszczali wesołe grono nowych przyjaciół z Hamburga.

Nauczyciele współpracujący z organizatorami podczas wizyty młodzieży z Hamburga:
wtorek: Instytut Teatralny i Ambasada: p. Beata Łaszkiewicz (reżyser i scenograf), p. Bogusława Bogucka (dźwięk, projekt finansowy, transport dekoracji), p. Beata Rafińska (asystent I), p. Grażyna Liberadzka (asystent II), p. Magdalena Sierocka (tłumacz) i p. Gabriela Bobrzak (zaproszenia, program teatralny, foto)

czwartek: Sala Pamięci: p. Beata Bąk (cytat, historia szkoły i przygotowanie uczniów), p. Wanda Sztajerwald (pamiątki po Irenie Sendlerowej w gablotach), p. Piotr Szmidt (baner z cytatem, portret patronki, plakaty – rodzic we współpracy z p. Beatą Łaszkiewicz i p. Gabrielą Bobrzak), p. Gabriela Bobrzak (prezentacja, foto), p. Dyr. Magdalena Księżopolska i p.Dyr. Bożena Ragus (koordynacja)

Poczęstunek po otwarciu Sali Pamięci: p. Izabela Krusińska-Więcek, p. Hanna Pręcikowska, p. Bogna Dąbkowska, p. Lidia Wojda, p. Ewa Zarachowicz, p. Beata Rafińska, p. Sylwia Senator, p. Iwona Myślak-Piątek.

Folder w języku angielskim: opracowanie: Katarzyna Lesicz-Stanisławska, Karolina Pietrzak, tłumaczenie: Katarzyna Brzezińska, Magdalena Sierocka, Liliana Ziółkowska, skład: p. Gabriela Bobrzak

Opieka i foto podczas wycieczki „Śladami Ireny Sendlerowej” oraz do Centrum Nauki „Kopernik” (p. Beata Łaszkiewicz, p. Gabriela Bobrzak).