STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Wymiana 2018/2019

Wizyta w Hamburgu

22-27 października 2018 r. pojechaliśmy do Hamburga na zaproszenie dyrektora Irena Sendler Schule. Grupa uczniów klas 7, 8 i 3G wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieżowej, którą z sukcesem prowadzimy od kilku lat.

Podczas pobytu spotkaliśmy się z życzliwością i opiekuńczością partnerów. Zwiedzaliśmy szkołę, która teraz znajduje się w nowo oddanym do użytku budynku, braliśmy udział w lekcjach, a popołudniami uczestniczyliśmy w wycieczkach. Zwiedziliśmy m.in. Stare Miasto, ratusz, port, Elbphilharmonie, hamburski park miniatur Miniatur Wunderland. Piątkowy wieczór tradycyjnie spędziliśmy na wspólnym przygotowywaniu polsko-niemieckiej kolacji w szkolnej kuchni. Bardzo wartościowe były spotkania, podczas których realizowaliśmy projekt. Co łączy młodzież w Hamburgu i w Warszawie? Wynikiem pracy były kolaże, które uczniowie zaprezentowali ostatniego dnia podczas pożegnalnego posiłku.

Wyjazd pozostanie w naszej pamięci na długo. Stanowił świetną lekcję kultury, obyczajowości, języków obcych. Nasi niemieccy partnerzy przyjadą do Warszawy z rewizytą w maju 2019. 


Goście z Hamburga – 20-24.05.2019
Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W dniach 20-24 maja odwiedziła nas grupa z Irena Sendler Schule z Hamburga. Przyjechali nauczyciele i uczniowie, którzy podejmowali nas u siebie w październiku, więc wszyscy się znaliśmy i pobyt gości upłynął w miłej, przyjaznej atmosferze.

Wspólnie spędzone dni wypełnione były różnorodnymi aktywnościami. W poniedziałek mieliśmy czas jedynie na wspólną kolację i zakwaterowanie gości w akademiku. We wtorek po śniadaniu w szkolnej stołówce pokazaliśmy Niemcom naszą szkołę. Następnie wzięliśmy udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie recytatorskim oraz w spotkaniu wokół Jerzego Ficowskiego. Po uroczystości w sali gimnastycznej mieliśmy okazję spotkać się w mniejszym gronie z panią Elżbietą Ficowską; tym razem rozmowa dotyczyła Ireny Sendlerowej, getta warszawskiego, dziedzictwa Sendlerowskiego. Po południu uczniowie rozegrali grę miejską na Starówce: poszukiwali obiektów, budynków i miejsc nietypowych i nieoczywistych. Wieczorem dzieci wjechały na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.

Środowe przedpołudnie przeznaczyliśmy na wspólny projekt– zastanawialiśmy się grupach polsko-niemieckich, czy warto brać udział w wymianie międzynarodowej, jakie mieliśmy w związku z nią obawy i nadzieje i co z niej wynosimy. Po obiedzie pojechaliśmy na grób Ireny Sendlerowej, zwiedzaliśmy również teren warszawskiego getta. Wieczór goście spędzili z rodzinami partnerów.

W czwartek zaprosiliśmy hamburskich partnerów do udziału w lekcjach. Rozmawialiśmy o różnicach między naszymi systemami edukacji, o rozwiązaniach dotyczących przede wszystkim drobnych, codziennych spraw, np. korzystania z telefonów w szkołach, o ocenach, lekcjach wychowawczych itd. Po południu zwiedzaliśmy MHŻP Polin, a wieczorne wyjście na Niewidzialną Wystawę, zorganizowane przez rodziców, zrobiło na dzieciach duże wrażenie.

Piątkowe przedpołudnie dzieci spędziły z partnerami, pożegnaliśmy się na dworcu i… już planujemy jesienne spotkanie w Hamburgu!

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie rodziców uczniów biorących udział w tegorocznej wymianie.