STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Wizyta w Hamburgu 15-22.10.2017

KRONIKA WYDARZEŃ


W roku szkolnym 2017/2018 wymiana młodzieży odbywa się jesienią i wiosną. Polska grupa (10 uczniów z klas 7 i 2G oraz 5 nauczycielek) wyjechała do Hamburga w październiku, Niemcy przyjadą z rewizytą na początku czerwca. Wymiana została dofinansowana przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

15 pażdziernika 2017 r.

Cały dzień spędziliśmy w podróży. Do Hamburga dojechaliśmy późnym wieczorem. Z autokaru odebrali nas nasi partnerzy – uczniowie i nauczyciele. Powitał nas pan dyrektor i zaprosił do swojego gabinetu na poniedziałkowe uroczyste rozpoczęcie wymiany. Wizyta w HamburguWizyta w Hamburgu  Pokaz slajdów


16 pażdziernika 2017 r.

Poniedziałkowe przedpołudnie upłynęło nam na zwiedzaniu Irena Sendler Schule. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach ze swoimi partnerami, nauczycielki poznawały hamburskich pedagogów i szkolne realia. Po wspólnym obiedzie pojechaliśmy na stare miasto, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy ratusz. Pływaliśmy promami, które obok autobusów i kolejki stanowią jeden ze środków transportu miejskiego. Spacerowaliśmy po mieście, korzystając z dobrej pogody. Skosztowaliśmy również miejscowego przysmaku – Franzbrötchen bardzo nam smakowały. Wizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w Hamburgu  Pokaz slajdów


17 października 2017 r.

We wtorek w szkole odbywało się święto czytania – Lesefest. Ten dzień spędziliśmy oddzielnie, ze swoimi partnerami. Uczniowie mieli zapewnione różne aktywności, m.in. grę miejską w dokach czy udział w przedstawieniu. Panie zwiedzały zabytkowe zabudowania najstarszej części Hamburga (m.in. kościół pw. św. Michała) i kupowały pamiątki dla swoich klas. Wizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w Hamburgu  Pokaz slajdów


18 października 2017 r.

Środa zaczęła się tradycyjnie udziałem w lekcjach partnerów, a po obiedzie pojechaliśmy do Elbphilharmonie – bardzo ciekawej pod względem architektonicznym hamburskiej filharmonii. Następnie przeszliśmy tunelem pod rzeką Łabą, wrażenie było niesamowite. Oglądaliśmy panoramę miasta, znalazł się także czas na zakupy. wieczorem podczas uroczystej kolacji nauczyciele omówili szczegóły dotyczące wiosennego spotkania w Polsce. Wizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w Hamburgu  Pokaz slajdów


19 października 2017 r.

Po przedpołudniu w szkole i po obiedzie pojechaliśmy do Muzeum Historii Hamburga. Dzięki pani Ani, która jest Polką uczącą w hamburskiej szkole, poznaliśmy dzieje miasta od zarania po dzień dzisiejszy. Po zwiedzaniu muzeum młodzież spędziła czas w swoim gronie na mieście. Szczegółów nam nie zdradzono ? Najważniejsze, że wszyscy wieczorem zameldowali swój powrót do domu. Wizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w Hamburgu  Pokaz slajdów


20 października 2017 r.

Tego dnia o godzinie 12.00 wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w godzinnym biegu na terenie pobliskiego lasu. Kto nie mógł biegać, spacerował, dopingował, podawał wodę i owoce. Impreza odbywała się przy wtórze muzyki, było głośno i wesoło. Nasi uczniowie wspaniale dali sobie radę. Nauczycielki szczególnie dopingowały (oczywiście oprócz naszych polskich biegaczy i ich partnerów) wychowanków pani Ani – klasę 5f. Wieczorem w szkolnej kuchni przygotowaliśmy kolację, składającą się z dań polskich i niemieckich. Tak jak pierwszego dnia zapowiedział pan dyrektor, kiedy w milczeniu, nie znając się jeszcze, siedzieliśmy w szkolnej stołówce – przy wspólnym piątkowym posiłku było głośno, gwarno, wesoło. Bardzo zżyliśmy się przez ten tydzień i było nam bardzo przykro, że to już ostatnie wspólne spotkanie. Wizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w HamburguWizyta w Hamburgu  Pokaz slajdów


21, 22 października 2017 r.

Weekend to czas, który spędzaliśmy pod opieką partnerskich rodzin. Zwiedzaliśmy miasto i korzystaliśmy z różnych rozrywek. Było bardzo intensywnie i nikt się nie nudził. Naszych gospodarzy pożegnaliśmy w niedzielę wieczorem, a do Warszawy bez przygód dotarliśmy w poniedziałek rano.

Wyjazd był bardzo udany. Porozumiewaliśmy głównie w języku angielskim, ale i podstawowe zwroty niemieckie zapadły nam w pamięć. Hamburska szkoła jest ogromna i świetnie wyposażona, bardzo spodobały nam się zajęcia z projektowania ubrań, sala widowiskowa z wielką sceną, pracownia chemiczna, ciemnia do wywoływania zdjęć, kolorowe graffiti na ścianach korytarzy. Ujęła nas życzliwość nauczycieli i otwartość uczniów. Czekamy na przyjazd naszych niemieckich partnerów do Warszawy – wtedy będzie okazja, by odwdzięczyć im się za gościnę i pokazać im naszą szkołę i miasto.