STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Wieczór poetycki w Synagodze

22 stycznia 2011r. w Synagodze im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków w Warszawie przy ulicy Twardej 6, uczniowie naszego gimnazjum wraz z p. Dyrektor, uczestniczyli w wieczorze poezji izraelskiego poety Jonathan Barkai oraz polskiego poety Tomasza Jastruna. Obaj poeci czytali na zmianę swoje wybrane wiersze opowiadając przy tym genezę powstania wybranego utworu. Wieczorek rozpoczął i zakończył występ chóru 5-osobowego śpiewającego w języku hebrajskim.
Zgodnie z kulturą żydowską nasi chłopcy musieli założyć nakrycie głowy- jarmułkę, którą otrzymali przy wejściu do synagogi. W ławkach leżały modlitewniki żydowskie do użytku w synagodze i w domu, w których modlitwy były napisane w języku hebrajskim. Sprawdziliśmy, że modlitewniki te czyta się „od końca” od prawej na lewą stronę, odwrotnie jak my czytamy.

Na zakończenie obaj poeci otrzymali od uczniów ilustrowany folder z życia gimnazjum od momentu przyjęcia imienia Ireny Sendlerowej z płytą DVD z przedstawieniem „Dzieci Getta” (uroczystość pierwszej rocznicy nadania imienia w dniu 3 grudnia 2010 r.) wraz z osobistą dedykacją pani dyrektor Magdaleny Księżopolskiej.