STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Święto Chanuka


Święto Chanuka – 13.12.2009r

13 grudnia nasze gimnazjum zostało zaproszone przez Rabina Stamblera na Święto Chanuka, czyli na żydowskie święto świateł trwające osiem dni. Upamiętnia ono powstanie w Jerozolimie w 164 p.n.e. kończące sie zdobyciem Jerozolimy przez przywódcę powstania, Judę Machabeusza. Klasa 3G reprezentowała nasze gimnazjum pod opieką p. I.Rodzik i p. G. Bobrzak. Nad nasza grupą czuwała p. Dyrektor M. Księżopolska oraz p. I. Massalska przewodnicząca Fundacji im. Ireny Sendlerowej.
Uroczystość rozpoczęła się pod Pałacem Kultury i Nauki przemówieniami Rabinów i wiceprezydenta Warszawy p. W. Paszyńskiego. Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł przez Rabinów. My uczestniczyliśmy w zapaleniu 3 świateł (trzeci dzień święta) na kilkumetrowym świeczniku. Święto trwa aż do ósmego dnia, kiedy to zapalane jest osiem świateł. Używany jest do tego charakterystyczny świecznik zwany chanukiją z dziewięcioma ramionami, z których jedno spełnia rolę pomocniczą, gdyż od niego w kolejności od lewej do prawej zapala się pozostałe światła. Nasi uczniowie dostali od samego Rabina pięknie zapakowane pączki, ponieważ podczas tego święta dzieciom daje się prezenty w postaci pączków nadziewanych konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypanych cukrem pudrem. Po uroczystościach pod Pałacem Kultury wszyscy uczestnicy przeszli do Teatru Żydowskiego na koncert skrzypcowy chasydzkiego artysty Daniela Aviela poświecony tym świętom.


Spotkanie w Pałacu Prezydenckim – 15.12.2009r

Kilkoro uczniów z klas II gimnazjum wraz z p. dyrektor Magdaleną Księżopolską uczestniczyło w ceremonii zapalenia 5 świeczki chanukowej w Pałacu Prezydenckim. Małżonka prezydenta, Maria Kaczyńska wraz z sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Ewą Junczyk-Ziomecką wręczyły w imieniu Lecha Kaczyńskiego ordery i odznaczenia osobom zasłużonym dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce oraz w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zasługi dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Piotr Krzysztof Kadlčik. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Krzysztofa Symchę Kellera i Michaela Josepha Schudricha, zaś Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Joannę Małgorzatę Podolską-Płocką i Marka Szukalaka. Za zasługi dla odrodzenia polskiej społeczności żydowskiej w wolnej Polsce Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Yosefa Ereza (który nie mógł przybyć na ceremonię) oraz Michała Stanisława Sameta. Po uroczystości uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek – tradycyjne placki ziemniaczane zwane „latkes”.