STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Spotkanie z p. Stanisławem Świerczewskim

Spotkanie z p. Stanisławem Świerczewskim

Foto: p. M. Skwarczyło

13 stycznia 2014 roku miało miejsce ważne spotkanie. Pan Stanisław Świerczewski , Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorowy obywatel Izraela, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata poprowadził niecodzienną lekcję historii. Opowiedział swoja wojenną historię młodzieży klas gimnazjalnych.

Pan Świerczewski zaczął od zarysowania sytuacji w rodzinnym Płońsku po 1 września 1939 roku. Opowiadał o zamknięciu wszystkich szkół i ośrodków kultury. Wspomniał, że tamtejszy kościół rzymsko-katolicki został przemianowany na niemiecki magazyn. Podkreślał ogrom okrucieństwa niemieckiego wobec Polaków i Żydów. Od 1941 roku Żydów kumulowano w getcie, pozostałych mieszkańców przeprowadzano poza ten zamknięty i ściśle strzeżony obszar. Wielu mieszkańców getta umierało w nieludzkich warunkach, pozostałych wywożono do obozów zagłady. Płońskie getto zostało zlikwidowane pod koniec 1942 roku.

Ojciec pana Świerczewskiego z pomocą syna ukrywał na strychu uciekinierów z getta – byli to przyjaciele rodziny, młodzi, dwudziestokilkuletni mężczyźni: Dawid Kapeluśnik, Eli Neuman, Isaak Mosiek. Świerczewscy zorganizowali ich ucieczkę z Płońska. Kilkunastoletni wówczas Stanisław przeprowadził mężczyzn przez miejscowy cmentarz i rzekę Płonkę poza miasto, akcja zakończyła się sukcesem. Wszyscy trzej przeżyli, ukrywając się w należących do członków rodziny gospodarstwach pod Płońskiem.

Za swoje zasługi pan Świerczewski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i honorowe obywatelstwo Izraela.
Pod koniec spotkania gość zapewnił, że cieszy się ze spotkania z młodzieżą i że jeszcze nieraz odwiedzi szkołę. Jego wystąpienie nagrodzono owacją na stojąco. Pokaz slajdów

13.01.2014