STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Spotkanie z p. B.Urbanowicz Gilbride oraz p. Inge Auerbacher 6.10.2011

Foto: Gabriela Bobrzak

W czwartek 6 października br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z autorkami książki „Przerwane Dzieciństwo” – paniami Bożenną Urbanowicz Gilbride oraz Inge Auerbacher.

Pierwsza – polska katoliczka, druga – niemiecka Żydówka, obie przeżyły deportacje, obozy pracy, obozy koncentracyjne podczas II wojny światowej. Mieszkają w USA i tam spotkały się 19 lat temu na sympozjum poświęconym Zagładzie i postanowiły przekazać potomnym informacje o swoich wojennych przypadkach, a także prawdę o tym, że ludzie powinni żyć w zgodzie i miłości bez względu na wyznawaną religię, miejsce urodzenia i rodzaj ojczystego języka.

Obie panie skierowały prośbę do Ambasady Amerykańskiej o pomoc w zorganizowaniu spotkania z młodzieżą polską. Spośród bardzo wielu zaproszeń napływających z całego naszego kraju, wybrane zostało nasze Gimnazjum, i właśnie patronka Irena Sendlerowa stała się mostem łączącym autorki książki z naszą szkołą, bowiem p. Irena również głosiła te same prawdy, co obie panie.

Spotkanie autorskie odbyło się w nowo powstałej sali pamięci poświęconej Irenie Sendlerowej. Uczniowie biorący udział w spotkaniu bardzo uważnie i ze wzruszeniem słuchali opowiadań obu pań, zarówno w języku polskim jak i w angielskim, które były tłumaczone na bieżąco przez p. M. Sierocką. Na zakończenie spotkania obie panie długo podpisywały książki wpisując stosowną dedykację. Pokaz slajdów