STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Rocznice śmierci Ireny Sendlerowej

12. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12.05.2020
Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

12 maja 2020 r. mija 12 lat od śmierci Ireny Sendlerowej. Co roku na grobie naszej Patronki delegacja uczniów i nauczycieli zapalała znicz.
Dziś, z powodu pandemii koronawirusa, wspomnijmy wielką Polkę tutaj. Kliknijcie w link, znajdziecie pod nim garść informacji, zdjęć i film:

https://view.genial.ly/5ebac063bdaf590d71d59707/horizontal-infographic-review-12-maja-irena-sendlerowa

11. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12.05.2019
Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

14 maja uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz gimnazjum udali się na Cmentarz Powązkowski. Delegacja szkoły odwiedziła grób Ireny Sendlerowej z okazji 11. rocznicy Jej śmierci. Uczniowie odmówili krótką modlitwę, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na nagrobku Patronki.


10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12.05.2018
Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

W związku ze 108. rocznicą urodzin oraz 10. rocznicą śmierci Patronki Szkoły, a zarazem z okazji ogłoszenia przez Sejm RP bieżącego roku Rokiem Ireny Sendlerowej, uczniowie klasy 2aG zaprezentowali społeczności uczniowskiej postać tej wielkiej Polki. Grono Pedagogiczne oraz uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film animowany inspirowany biografią Patronki. Gimnazjaliści przedstawili również najważniejsze daty z życia Ireny Sendlerowej oraz przytoczyli jej cytaty. Uczniowie poznali także losy niektórych dzieci żydowskich uratowanych z getta. Wiele wzruszeń dostarczył odbiorcom fragment filmu dokumentalnego pt. „W imię ich matek” produkcji Mary Skinner i Piotra Piwowarczyka, w którym Irena Sendler wspomina ostatnią drogę Janusza Korczaka ze swoimi podopiecznymi idącymi na Umschlagplatz. Dzieci dowiedziały się także o tym, że Sendlerowa uczestniczyła też jako tzw. żywy drogowskaz w wyprawie Jana Karskiego do getta w Warszawie: szła znanymi sobie ulicami, a za nią podążał Karski, który później sporządził raport o sytuacji Żydów, przekazany na Zachód. Irena Sendlerowa jako już 93-letnia osoba została odznaczona Nagrodą im. Karskiego „Za Odwagę i Serce”, a z tej okazji osobisty list napisał do niej papież Jan Paweł II. Puentą apelu stały się słowa Sendlerowej o zachowaniu pamięci o wielu szlachetnych ludziach, którzy narażając własne życie, ratowali żydowskich braci, a których imion nikt nie pamięta.


9. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12.05.2017
Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

12 maja 2017 w Kościele p.w. św. Boromeusza przy warszawskich Powązkach uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej z okazji 9. rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej. Przed nabożeństwem delegacja uczniów odmówiła krótką modlitwę oraz zapaliła znicze na grobie naszej Patronki.


8. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12.05.2016
Opracowanie: p. Magdalena Lenkiewicz

12 maja 2016 w Kościele p.w. Św. Boromeusza przy ul. Powązkowskiej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji 8. rocznicy śmierci naszej patronki. Przed nabożeństwem delegacja uczniów odmówiła krótką modlitwę, złożyła wieniec i zapaliła znicze na grobie Ireny Sendlerowej.


7. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12.05.2015
Opracowanie: p. Anna Michalik

12 maja w Kościele p.w. Św. Boromeusza przy ul. Powązkowskiej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji 7. rocznicy śmierci naszej patronki. Po nabożeństwie delegacja uczniów odmówiła krótką modlitwę, złożyła wieniec i zapaliła znicze na grobie Ireny Sendlerowej.


6. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12 maja 2014
opracowanie Patrycja Sionek kl. 2ag

Z okazji 6. rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej przed głównym wejściem do naszej szkoły została odsłonięta tablica Ireny Sendlerowej.


5. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12 maja 2013
opracowanie p. Małgorzata Olczyk


4. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12 maja 2012
opracowanie p. Ewa Kruk

W sobotę 12 maja pani dyrektor Magdalena Księżopolska, Poczet Sztandarowy oraz delegacja uczniów Gimnazjum Integracyjnego nr 61, pod opieką pani Ewy Kruk, uczestniczyłi w uroczystych obchodach IV rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej – patronki naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Powązkowskim, przy grobie Pani Ireny, gdzie uczniowie zapalili 8 żółtych zniczy – od ośmiu klas gimnazjalnych oraz złożyli wiązankę z żółto-czerwonych kwiatów. Następnie wszyscy zebrani przeszli do kościola pod wezwaniem Św. Boremeusza, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłej Ireny Sendlerowej.


3. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12 maja 2011
opracowanie p. Gabriela Bobrzak

12 maja mija 3. rocznica śmierci naszej patronki Ireny Sendlerowej. Gdyby była wśród nas miałaby 101 lat. Tego dnia uczniowie naszego gimnazjum w imieniu całej społeczności szkolnej zapalili znicze oraz złożyli wiązankę żółtych tulipanów na grobie naszej patronki na Cmentarzu Powązkowskim. Kolor kwiatów nie był przypadkowy, żółty to ulubiony kolor kwiatów naszej patronki. Wieczorem, uczniowie uczestniczyli wraz p. dyrektor Magdaleną Księżopolską oraz p. Joanną Sosińska i p. Gabrielą Bobrzak we Mszy Świętej w intencji zmarłej przed trzema laty Ireny Sendlerowej w kościele p.w. Św. Boremeusza przy Cmentarzu Powązkowskim. Na Mszy obecna była również córka Ireny Sendlerowej, p. Janina Zgrzembska. We Mszy uczestniczył Poczet Sztandarowy z naszego gimnazjum oraz Poczet Sztandarowy z Zespołu Szkół przy ul. Elektoralnej. Szkoła ta przyjęła imię Ireny Sendlerowej kilka miesięcy temu. W Warszawie są już 3 takie szkoły, a czwarta szykuje się do nadania imienia naszej patronki.


2. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – 12 maja 2010
opracowanie p. Gabriela Bobrzak

12 maja 2008 r. w szpitalu przy ul. Płockiej zmarła Irena Sendlerowa, patronka naszego gimnazjum. W 2. rocznicę śmierci delegacja gimnazjalistów złożyła wiązankę żółtych tulipanów i zapaliła znicze na grobie naszej patronki na cmentarzu Powązkowskim. Przy grobie uczniowie spotkali się z p. Anną Mieszkowską – autorką biografii naszej patronki.


Wieczorem, w kościele pod wezwaniem Św. Boremeusza na Powązkach odprawiona została Msza Święta w intencji zmarłej Ireny Sendlerowej. We Mszy Świętej uczestniczyły poczty sztandarowe naszego Gimnazjum nr 61 oraz Gimnazjum nr 23 na Grochowie. Po Mszy p. Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej, podziękowała uczniom, p. dyr. M. Księżpolskiej oraz opiekunom p. B.Łaszkiewicz i p. G.Bobrzak za pamięć o jej matce w tak szczególnym dniu.