STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Prezentacja projektów edukacyjnych – 16.06.2018

W Szkole Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ireny Sendlerowej w Warszawie miała miejsce ważna uroczystość. W roku Ireny Sendlerowej uczniowie pracowali nad projektami dotyczącymi Patronki szkoły. Przygotowali prezentację, na którą zaprosili panią dyrektor, nauczycieli, rodziców i opowiedzieli swoim głosem o tym, co jest według nich istotne w świadectwie, jakie dała nam Sendlerowa. Bardzo ważne było to świeże, nieodtwórcze, bazujące na materiałach źródłowych, wieloaspektowe spojrzenie młodych ludzi na opracowane zagadnienia. Projekty miały dużą wartość edukacyjną, ich autorzy dotarli do mało znanych faktów dotyczących życia Patronki, jej rodziny, współpracowników, ocalonych dzieci. Przestawili szeroko tło historyczno-obyczajowe czasów, w których działała wielka Polka. Pokazali miejsca, w których toczyła się niegdyś straszna walka o każde życie małego człowieka, którego ratowano z getta. Młodzież bardzo kreatywnie podeszła do tematu. Oprócz prezentacji multimedialnych przygotowano plansze, m.in. z drzewem genealogicznym Sendlerowej czy sylwetkami jej współpracowników. Bardzo atrakcyjna dla odbiorców była gra terenowa na podstawie życia Patronki, którą rozegrano w parku w sąsiedztwie szkoły. Powstała także piosenka, do której tekst i muzykę ułożył jeden z uczniów. Zarapował ją również przed publicznością. Prezentacja projektów edukacyjnych dotyczących Ireny Sendlerowej była ważnym momentem w życiu szkolnej społeczności. Włączając się w obchody roku poświęconego Patronce, na nowo odkryto jej dokonania i przetransponowano jej historię na opowieść bliską młodym ludziom.


Drzewo genealogiczne Ireny Sendlerowej
– opieka: p. M. Skibińska

Skład zespołu:
Kacper Miłek, Mariusz Matuszewski, Adrian Studnicki, Daria Ślizankiewicz.


Irena Sendlerowa wobec zagłady
– opieka: p. I. Rodzik

Skład zespołu:
Sebastian Grygiel, Igor Smolinski, Bartosz Tondera, Piotr Włodarczyk


Sprawiedliwi Współpracownicy Ireny Sendlerowej
– opieka: p. Katarzyna Brzezińska, p. Aleksandra Rejmonczyk

Skład zespołu:
Kamil Brzyszczak, Daria Parzyńska, Zuzanna Wdowiak, Maciej Wojciechowski, Klaudia Wydmuch.


Osoby uratowane przez Irenę Sendlerową w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce.
– opieka: p. M. Skibińska

Skład zespołu:
Alicja Banulska i Alicja Krężlewicz.


Dzieci Ireny Sendlerowej
– opieka: p. A. Kozłowska, p. M. Skwarczyło

Skład zespołu:
Natalia Jaworska, Weronika Kowalska, Zofia Milwicz, Matylda Mirowska, Maja Zienta


Miejsca związane z Ireną Sendlerową.
– opieka: p. D. Żendzian

Skład zespołu:
Weronika Czosnowska, Jakub Kania, Sandra Waszczyńska, Łukasz Wąsowski.


Miejsca związane z Ireną Sendlerową.
– opieka: p. M. Rączka

Skład zespołu:
Kamil Bureta, Bartosz Jakubowski, Grzegorz Skołek, Adrian Szewczuk.


Co wiemy o naszej patronce – Irenie Sendlerowej?
– opieka: p. K. Kruk, p. A. Rejmonczyk

Skład zespołu:
Aleksander Bombała, Łukasz Borkowski, Zbigniew Czapliński, Piotr Krzysztoszek, Michał Tomaszewski, Wiktor Tyszka.


Na tropie życia Ireny Sendlerowej – gra terenowa.
– opieka: p. S. Banasiak

Skład zespołu:
Karolina Bednarczyk, Maksymilian Stelmasiak, Oliwia Szczepańska, Kacper Zakrzyński, Emila Zubel.


Piosenka pt. „Irena Sendlerowa”.
– opieka: p. M. Skibińska

Skład zespołu:
Kacper Miłek.