STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Powstania w Getcie – 19 kwietnia

68. rocznica Powstania w Getcie – 19.04.2011 r.

19 kwietnia 2011r. przedstawiciele z klas trzecich naszego gimnazjum wraz z p. dyrektor Magdaleną Księżpolską oraz prezes Fundacji Polsko-Izraelskiej Iloną Massalską brali udział w Centralnych obchodach 68. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. O godzinie 11.30 – uczniowie warszawskich szkół spotkali się przy historycznej bramie Ogrodu Krasińskich a zarazem w miejscu dawnego wjazdu do getta, na ul. Bohaterów Getta z Janem Jagielskim z Żydowskiego Instytutu Historycznego, który opowiedział o początku walk 19 kwietnia 1943 r. Następnie uczestnicy spotkania przeszli ul. Anielewicza (dawną Gęsią) na plac przed pomnikiem. W pierwszej kolejności hołd poległym oddali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji żydowskich oraz zaproszeni goście Uczniowie naszego gimnazjum złożyli wieńce i zapalili znicze pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Po zakończeniu głównej uroczystości uczniowie wzięli udział w marszu Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów. Pamięć bohaterów getta uczcili przy płytach upamiętniających „Żegotę” i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Mordechaja Anielewicza i na Umchlaglaplatz.


Foto: p. J. Tomaszewska

67. rocznica Powstania w Getcie – 19.04.2010 r.

Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w marszu pamięci w 67. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. W marszu uczestniczyli również prof. Władysław Bartoszewski i p. Minister Ewa Junczyk-Ziomecka, przedstawiciele ambasad i organizacji żydowskich. Uroczystość rozpoczęła się przy grobie Marka Edelmana (ostatniego przywódcy powstania) na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bohaterów Getta, gdzie naczelny rabin Polski Michał Schudrich odprawił żydowską modlitwę za zmarłych – Kadisz. Następnie kondukt przeszedł pod płytę ku czci Żegoty, gdzie złożono wieniec. Złożono też kwiaty w miejscu, gdzie stał bunkier Anielewicza oraz na Umschlagplatzu, skąd odchodziły transporty z getta do obozów zagłady.


Foto: p. Magdalena Księżopolska

66. rocznica Powstania w Getcie – 19.04.2009 r.

66 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku w Warszawie, w likwidowanym przez Niemców getcie wybuchło powstanie żydowskie. Pamięć o uczestnikach tamtego wydarzenia uczczona została podczas spotkania o godzinie 12.00 przy Pomniku Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa, gdzie zostały złożone wieńce.

Delegacje, w których znaleźli się m.in. kombatanci walczący w powstaniu, przeszły potem Traktem Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów na Umschlagplatz. Po drodze składane były kwiaty przed pomnikami, m.in. Mordechaja Anielewicza, przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Na uroczystościach 66 rocznicy powstania pojawił się dr Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca Powstania w Getcie Warszawskim, który po śmierci Anielewicza, przejął dowództwo w ŻOB.