STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Otwarcie alei Ireny Sendlerowej 15.05.2013

Dziś byliśmy świadkami niezwykle ważnego wydarzenia – otwarto aleję Ireny Sendlerowej. Znajduje się ona koło Muzeum Historii Żydów Polskich i Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego, pomiędzy ul. Mordechaja Anielewicza i ul. Józefa Lewartowskiego w Warszawie. Nasz Zespół Szkół był reprezentowany przez dwa poczty sztandarowe i liczną grupę uczniów pod opieką nauczycieli, pani dyrektor i wicedyrektor. Podczas uroczystości przemawiał prezydent Bronisław Komorowski, głos zabrała również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wśród gości widzieliśmy córkę Ireny Sendlerowej, panią Janinę Zgrzembską, profesora Władysława Bartoszewskiego, znaną nam panią Elżbietę Ficowską (ocaloną przez naszą Patronkę), przedstawicieli władz stolicy.

Po części oficjalnej zwiedzaliśmy gmach Muzeum Historii Żydów Polskich. Zrobił na nas duże wrażenie, z niecierpliwością czekamy, aż wypełni się eksponatami. Dowiedzieliśmy się między innymi, że „Polin” to nazwa Polski w języku hebrajskim. Według żydowskiej legendy dawno temu żydowscy wygnańcy odczytali tak nazwę naszego kraju. „Po lin” to również coś, co w wolnym tłumaczeniu można oddać jako: „tutaj spocznijmy” lub „tutaj odpocznijmy”. Nazwę tę przybysze wzięli za dobry znak i zaczęli się osiedlać na polskiej ziemi, chwaląc jej mieszkańców za gościnność i życzliwość.

Cieszymy się z dzisiejszej uroczystości. Dzięki niej w serwisach internetowych zaroiło się od informacji o Irenie Sendlerowej, wspominano ją w telewizji lokalnej i krajowej.

Fragmenty przemówienia prezydenta znajdziemy np. tu:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2550,uroczyste-otwarcie-alei-ireny-sendlerowej.html
.

Foto: p. Monika Skwarczyło
Pokaz slajdów