STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

„Jedno miasto – dwa powstania – wspólna pamięć” 69 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Opracowanie: p. B. Łaszkiewicz, p. M. SkwarczyłoUczniowie naszego Zespołu Szkół nr 65 uczestniczyli w obchodach 69 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

18.04.2012r. Gimnazjum Integracyjne nr 61 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie było współtwórcą uroczystości z okazji obchodów 69. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.

W pierwszej części uroczystości Fundacja Shalom zaprezentowała wzruszający film dokumentalny „Holocaust oczami dziecka”. Po krótkiej przerwie młodzież z Zespołu Szkół nr 65 wystawiła spektakl pt. „Dzieci Getta” na podstawie zbioru wierszy Stefanii Ney (Grodzieńskiej) pod tym samym tytułem. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IIa Gimnazjum 61 oraz dzieci z klasy IIa SP 236.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości: p. Edyta Kurek – zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, p. Hanna Pałuba – przedstawicielka Fundacji Shalom, p. Ilona Masalska – prezes Fundacji Przyjaźni Polsko – Izraelskiej, p. Jonatan Barkai – izraelski poeta oraz warszawska młodzież, a wśród nich klasy szóste SP 236.

Portal historyczny www.dzieje.pl napisał o nas:     http://dzieje.pl/wideo/dzieci-o-getcie-warszawskim Pokaz slajdów

69 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim


  19.04.2012r. – delegacje klas złożyły wieńce w miejscach pamięci:

– Bunkier Danielewicza (ul. Miła)
– Płyta ku czci Sz. Zygielbojma (ul. Zamenhofa)
– Umschlagpatz (ul. Stawki)
– Enklawa getta ( ul. Sienna 55)
– Płyta ku czci P. Frenkla (ul. Muranowska)

Klasy pierwsze gimnazjum spędziły uroczysty wieczór w Teatrze Żydowskim. Foto: p. Lidia Wojda Pokaz slajdów

69 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim


20.04.2012r. – klasy drugie gimnazjum uczestniczyły w wieczorze literacko – muzycznym „Dla Nich Wszystkich” z udziałem Jonathana Barkai, Tomasza Jastruna oraz Chóru Żydowskiego Clil i zespołu instrumentalnego. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Kultury im. Stefana Żeromskiego przy ul. Obozowej 85 pod patronatem Rady i Zarządu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.