STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

III Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich

Patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej

Patronat Rzecznika Praw Dziecka

PROGRAM

SZKOŁY, które wzięły udział

KRONIKA WYDARZEŃ


8 czerwca 2016 r.

Od samego rana do Warszawy zjeżdżali uczestnicy III Międzynarodowego Zjazdu Szkół Sendlerowskich. Grupami zaopiekowali się wyznaczeni nauczyciele z naszej szkoły. Po obiedzie spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, aby uroczyście rozpocząć trzydniowe świętowanie. Uroczyście powitaliśmy wszystkie szkoły poprzez prezentację ich sztandarów. Sztandary przywieźli ze sobą przedstawiciele 30 polskich szkół, w szkołach zagranicznych nie ma tradycji posiadania takiego symbolu szkolnego. Przyjaciele z Hamburga ofiarowali herb swojego miasta i jabłonkę, taką, jaka rośnie koło hamburskiej szkoły. Wszyscy goście dziękowali za zaproszenie i organizację Zjazdu. W uroczystości udział wzięli m.in. pani Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej, pani Ewa Junczyk-Ziomecka – Prezes Zarządu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, pan Stanisław Świerczewski – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.


W drugiej części spotkania skoncentrowaliśmy się na tematyce praw człowieka. Na wstępie głos zabrała pani Martyna Markiewicz, przedstawicielka Amnesty International. Podkreśliła, jak ważne jest wspólne włączanie się w działania na rzecz respektowania praw człowieka na świecie i zachęciła wszystkich do pracy na rzecz wartości, które kojarzymy z Irena Sendlerową. Wszyscy goście udali się na pierwsze piętro, by obejrzeć prezentację projektów gimnazjalnych, przygotowanych przez uczniów Gimnazjum Integracyjnego nr 61. Podsumowaniem tego bloku były wspólne aktywności na boisku szkolnym, poprowadzone przez edukatorów z Amnesty International.

Po kolacji Zjazdowicze udali się do Wolskiego Centrum Kultury na ul. Obozowej 85. Miały tam miejsce Teatralia Nieobojętni. Na scenie wystąpiły się trzy grupy. Grupa warszawska zaprezentowała przedstawienie pt. „Projekt” – jest to adaptacja fragmentu książki Jacka Mayersa pt. ” Życie w słoiku”, opowieść o trzech amerykańskich nastolatkach, które przywróciły pamięć o Irenie Sendlerowej i o tym, jak szkolne przedstawienie zmieniło obraz historii i ich własne życie.

Uczniowie ze Skwierzyny pokazali jednoaktową sztukę teatralną pt. „Letnicy”. Autorką utworu jest uczennica tego liceum, obecnie studentka, Magdalena Wąsowska. Sztuka powstała na konkurs „Pamięć dla przeszłości”, na którym zdobyła wyróżnienie. Treść sztuki pokazuje trudne wybory ludzi w czasach ekstremalnych. Przed takimi decyzjami stawała również Irena Sendler, która dzięki swej determinacji i odwadze codziennie ratowała wiele żydowskich dzieci.

Aktorzy z Ciechanowa – uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele szkoły zaprezentowali montaż artystyczny „Nadzieja, odwaga, miłość”. Do tytułowych trzech wartości odwoływały się wszystkie elementy pokazu: etiudy teatralne, piosenki, układy taneczne, narracja.

Wedle opinii widzów wszystkie występy były poruszające i na najwyższym poziomie. Po poczęstunku grupy rozjechały się do schronisk.


9 czerwca 2016 r.

9 czerwca w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich Polin odbyła się uroczysta gala. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody, przyznane w Międzynarodowym Konkursie Artystyczno-Literackim Irena Sendlerowa, historia-teraźniejszość-przyszłość 2015. Aktorka pani Karolina Nowakowska odczytała nagrodzone wiersze. Bardzo ciekawie Irenę Sendlerową wspominały panie, które były blisko z nią związane. W Chwili wspomnień o Irenie Sendlerowej głos zabrały panie: Janina Zgrzembska, Elżbieta Ficowska, Joanna Sobolewska-Pyz, Hanna Rechowicz, Anna Mieszkowska. Zjazdowe statuetki otrzymali działający na rzecz potrzebujących – tytułem Nieobojętni 2016 wyróżniono osiem wybitnych osób. Nagrodzono: pana Marka Michalaka, pana Zygmunta Rolata, panią Draginję Nadrażdin, panią Joannę Gospodarczyk, panią Ilonę Massalską, pana prof. Henryka Skarżyńskiego, pana Michaela Schudricha, pana Władysława Nocunia. Po spotkaniu w audytorium uczestnicy Zjazdu zwiedzali wystawę stałą muzeum.


Zjazdowicze wyruszyli spod Pomnika Bohaterów Getta zwiedzać miejsca, w których żyła i działała Irena Sendlerowa. Dotarli do Muzeum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha (miejsce przesłuchań Sendlerowej) i na ul. Ludwiki 6 (miejsce zamieszkania – tablica pamiątkowa). W dalszej kolejności udali się na ul. Lekarską 9, gdzie p. Hanna Rechowicz (córka przyjaciółki Sendlerowej, Jadwigi Piotrowskiej) pokazała jabłoń, pod którą zakopane były słoiki z danymi ratowanych z getta dzieci. Uczestnicy znaleźli się na ul. Żurawiej 24 (pamiątkowa tablica – miejsce spotkań z J. Grobelnym) i ul. Sapieżyńskiej 3 (Dom Prowincjalny oo. Bonifratrów). Jednym z punktów programu było Muzeum Więzienia Pawiak (miejsce osadzenia i licznych przesłuchań; tam m.in. odsłuchano nagrane grypsy). Ważnym etapem objazdu było złożenie kwiatów i zniczy na grobie Sendlerowej na Cmentarzu Powązkowskim.


10 czerwca 2016 r.

Poranne spotkanie z panią Renatą Piątkowską i panią Malwiną Kożurno było bardzo poruszające. Panie mówiły przede wszystkim o realiach świata opisywanego w książce „Wszystkie moje mamy” – o getcie warszawskim, o sposobach wyprowadzania z niego dzieci, o działalności Ireny Sendlerowej, o tym, jak wyprowadzone dzieci uczyły się życia w polskich rodzinach. Dzięki Rzecznikowi Praw Dziecka wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali egzemplarz książki z autografem autorki.


Na zakończenie trzydniowego Zjazdu zaproponowano wyjście do Centrum Nauki Kopernik i do Zamku Królewskiego. Zjazdowicze wyjeżdżali po obiedzie.
Dziękujemy Wam wszystkim za serdeczną, przyjazną atmosferę; Wasze życzliwe słowa skierowane pod naszym adresem wiele dla nas znaczą.