STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

I Ogólnopolski Zjazd Szkół Sendlerowskich

W dniach 16 – 18 lutego odbył się w Warszawie

I OGÓLNOPOLSKI ZJAZD SZKÓŁ SENDLEROWSKICH

zorganizowany przez Gimnazjum nr 23 – pierwszą szkołę w Polsce, która otrzymała imię Ireny Sendlerowej. Czas owego zjazdu nie został wybrany przypadkowo. Gdyby nasza patronka żyła 15 lutego, obchodziłaby setne urodziny. Jak wielkim człowiekiem była, świadczyć może ogromne zainteresowanie jej osobą – nie tylko społeczności Warszawy, w której spędziła większość życia, nie tylko polityków, których natchnęła jej postawa, ale przede wszystkim tak licznie zgromadzonych w tych dniach delegacji ze szkół już noszących jej imię oraz czekających na nadanie.

Tu należy nadmienić, że choć podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendlerowej do pokojowej nagrody Nobla w roku 2007, sama zainteresowana powtarzała wielokrotnie, iż Noblem jest dla niej każda szkoła, która przyjmuje jej imię.

Dnia 16 lutego 2010 roku w Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendler w Warszawie, spotkali się przedstawiciele Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku, Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendler w Skwierzynie, Gimnazjum Publicznego im. Ireny Sendlerowej w Lamkach, Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w DobroszycachGimnazjum Integracyjnego nr 61 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie. W spotkaniu wzięły udział także placówki, które są w trakcie przygotowań do przyjęcia imienia Ireny Sendler: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu, Zespół Szkół Specjalnych nr 63 w Warszawie, Gimnazjum nr 2 w Otwocku, Niepubliczny Zespół Szkół TAK w Opolu.

Pierwszy dzień zjazdu 
Pierwszym punktem programu I Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Sendlerowskich była naturalnie integracja, przy twórczym udziale dzieci powstały prace plastyczne, mające oddać najważniejsze cechy ich szkoły, społeczności i naturalnie tego, kim była i jest dla nich ich Patronka. Prace te mają posłużyć do stworzenia wspólnego biuletynu dla szkół sendlerowskich. Podczas spotkania zrodził się pomysł stworzenia mapy wszystkich szkół noszących imię Sprawiedliwej. Prezentacja prac stała się okazją do poznania siebie nawzajem.

Ważnym elementem pierwszego dnia zjazdu było spotkanie z panią Anną Mieszkowską – autorką biografii pani Ireny Sendlerowej, oraz panią Janiną Zgrzembską, córką Sprawiedliwej. Dla większości z uczestników zjazdu było to pierwsze spotkanie.

Panie podzieliły się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z Patronką, a także przemyśleniami na temat tego, kim może stać się dla młodych ludzi postać Sendlerowej i dlaczego tak ważne jest, byśmy stworzyli wspólnotę szkół sendlerowskich. Jak wciąż powtarzała Sendlerowa, nigdy nie udałoby się nikomu w pojedynkę wyprowadzić 2,5 tyś ludzkich istnień z Getta. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki sprawnej grupie ludzi – bliskich sobie i darzących się zaufaniem. Dla nas pani Irena na zawsze pozostanie niedoścignionym wzorem, ale to do nas młodych należy, by ów wzór ścigać. Dlatego rozpoczęliśmy tę wspólnotę młodzieży, która nawet po ukończeniu szkół, bez względu na to w jakiej części Polski czy świata mieszka, ma wspólnie dążyć do szerzenia dobra, do poprawiania świata „od siebie”. Tylko w ten sposób uda się go zmienić na lepsze.

Drugi dzień zjazdu 
Drugi dzień zjazdu rozpoczęliśmy od odwiedzenia grobu pani Ireny Sendlerowej na Cmentarzu Powązkowskim. Uroczyście złożyliśmy na nim kwiaty i zapaliliśmy znicze na znak, że pamiętamy. Stamtąd udaliśmy się do Rzecznika Praw Dziecka – Pana Marka Michalaka. On także podzielił się z nami swoją historią znajomości z naszą patronką. Miał to szczęście, dane niewielu, że osobiście ją poznał. Jako przewodniczący Kapituły przyznającej Order Uśmiechu miał zaszczyt dekorować nim panią Irenę Sendlerową w 2007r.

Pan Marek Michalak poświęcił nam niemal dwie godziny, z radością goszcząc szkoły sendlerowskie. Mieliśmy przy tym okazję obejrzeć jego biuro – a wśród licznych pamiątek i zdjęć – to, na którym towarzyszy mu nasza Patronka.

Z biura Rzecznika Praw Dziecka udaliśmy się na ul. Pawińską 2a, gdzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pracującej tu w latach 1932-35 Irenie Sendlerowej. Uroczystość ta uświetniona została przez obecność pocztów sztandarowych obecnych tam szkół sendlerowskich. W uroczystości, którą prowadził zastępca burmistrza p.Piotr Żbikowski, wzięli udział m.in. Burmistrz Dzielnicy Ochota – p. Maurycy Wojciech Komorowski, Rzecznik Praw Dziecka – p. Marek Michalak, p.Anna Mieszkowska,p. Elżbieta Ficowska (uratowana przez Sendlerową, przez wiele lat przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu) i oczywiście p.Janina Zgrzembska, która dokonała odsłonięcia tablicy.

Głównym wydarzeniem drugiego dnia zjazdu była uroczysta gala w Centrum Promocji Kultury Pragi Południe, zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W uroczystości udział wzięła małżonka Prezydenta RP, Pani Maria Kaczyńska, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, a także m.in. Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Krzysztof Stanowski – Podsekretarz Stanu w MEN, przedstawiciele Ambasady Republiki Federalnej Niemiec,p. Janina Zgrzembska,p. Anna Mieszkowska i inni.

Galę rozpoczął krótki film dokumentalny A. Wolfa o Irenie Sendlerowej. W trakcie Gali Pani Minister Ewa Junczyk-Ziomecka odczytała list Lecha Kaczyńskiego skierowany do organizatorów i uczestników ogólnopolskiego zjazdu szkół sendlerowskich.

Po raz pierwszy przyznane zostały medale dla „Ludzi czyniących dobro”. Tegorocznymi laureatami medalu dla „Ludzi czyniących Dobro” zostali: Pani Maria Kaczyńska, ks. Zenon Majcher, Janina Zgrzembska, Marek Michalak, Tomasz Kucharski, Gołda Tencer, Anna Mieszkowska, Bożena Walter.

Pani Minister dodała, że 15 lutego 2010, w setną rocznicę urodzin Ireny Sendler, Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z Davidem Harrisem, Dyrektorem Wykonawczym Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego. W trakcie spotkania Prezydent RP zaproponował ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, na wzór ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Rocznica urodzin Ireny Sendler – jednej z 6135 polskich Sprawiedliwych – byłaby jednocześnie Dniem Pamięci o wszystkich Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.

Po części oficjalnej gali miały okazję zaprezentować się szkoły noszące imię sławnej Polki.

Pozytywnym akcentem tej uroczystości stała się aukcja prac plastycznych i darów na rzecz Pogotowia Opiekuńczego z ul. Bonifacego 81 w Warszawie. Udało się zebrać sporą sumę pieniędzy, co z pewnością pochwaliłaby pani Irena.

Wieczorem, w Teatrze Polskim, uczestnicy zjazdu obejrzeli sztukę Williama Shakespeare’a pt. „Jak wam się podoba”.

Trzeci dzień zjazdu 
Ostatni dzień zjazdu rozpoczął się Mszą Św. w intencji Ireny Sendlerowej w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, w której po raz kolejny zaprezentowały się poczty sztandarowe szkół sendlerowskich.

Następnym punktem dnia była wycieczka Śladami Ireny Sendlerowej, w której przewodnikiem zgodziła się nam być pani Mieszkowska. Zwiedziliśmy m.in. Pawiak; Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha oraz dom, w którym mieszkała przed wojną i w czasie wojny Sendlerowa (przy ul. Ludwiki 2).

Ostatnim punktem zjazdu była prezentacja wirtualnej wycieczki śladami Ireny Sendlerowej, którą przedstawiła nam pani Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich, pracująca przy programie „Polscy Sprawiedliwi-Przywracanie pamięci”.