STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Dzień Patronki – Święto Szkoły – 05.12.2016 r.

Dzień Patronki – Święto Szkoły – 05.12.2016 r.
Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska
Foto: p. M. Skwarczyło

5 grudnia 2016 roku miała miejsce poruszająca uroczystość. Obie szkoły wchodzące w skład naszego zespołu noszą imię Ireny Sendlerowej – wielkiej Polki, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. O jej dokonaniach podczas wojny przez długie lata nie mówiło się w Polsce – została na nowo odkryta dzięki nastolatkom z Kansas. Tego procesu odkrywania, dociekania prawdy dotyczy sztuka „Projekt”, którą przedstawili uczniowie klasy 2b gimnazjum. Aktorki wcieliły się w role dziewcząt, które natrafiły na artykuł o nieznanej polskiej bohaterce i pod kierunkiem swojego nauczyciela Normana Conarda uczestniczyły w projekcie „Life in a jar”. Po przedstawieniu miało miejsce spotkanie z córką Ireny Sendlerowej, panią Janiną Zgrzembską. Mówiła ona o tegorocznym Międzynarodowym Zjeździe Szkół Sendlerowskich, o współpracy pomiędzy placówkami noszącymi imię Patronki, o tym, jak wartości cenione przez jej matkę można kultywować aktualnie, w czasach pokoju i dobrobytu. Święto Patronki dostarczyło uczestnikom wielu wzruszeń i powodów do refleksji. Pokaz slajdów