STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

70. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – 19.04.2013 r.

19 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy 70 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Reprezentacja uczniów naszej szkoły pod opieką pani Iwony Rodzik udała się pod pomnik Bohaterów Getta, by uczestniczyć w zaplanowanych na ten dzień wydarzeniach.

O godzinie 10.00 w całej Warszawie zawyły syreny, co było symbolicznym oddaniem czci poległym i sygnałem do rozpoczęcia uroczystości.

Ważnym punktem obchodów było odznaczenie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski pana Szymona „Kazika” Ratajzera – jednego z trojga żyjących dziś powstańców.

Po zakończeniu części oficjalnej delegacja naszej szkoły wraz z innymi uczestnikami obchodów przeszła Traktem Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów pod pomnik Umschlagplatz. Umschlagplatz (po niemiecku znaczy to: „plac załadunku”) była to rampa kolejowa, z której w czasie likwidacji warszawskiego getta Niemcy wywieźli 320 tysięcy Żydów do obozu w Treblince.

Wieczorem odczytany został wiersz Władysława Szlangela „Okno na tamtą stronę”. Autor zginął w getcie podczas powstania, jego poezja przetrwała.