STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

Rocznice urodzin Ireny Sendlerowej


110. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej – 15.02.2020


109. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej – 15.02.2019
opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

Uczniowie klas 8 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum wybrali się na Cmentarz Powązkowski, aby uczcić rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej. Delegacja szkoły złożyła kwiaty, zapaliła znicz oraz zmówiła krótką modlitwę w intencji Patronki.


108. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej – 15.02.2018
Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

15 lutego to bardzo ważna data w roku 2018, któremu patronuje Irena Sendlerowa. Z okazji 108. rocznicy urodzin tej wielkiej Polki czwartoklasiści, pani dyrektor i nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu. Zostali zaproszeni przez Rzecznika Praw Dziecka do jego siedziby, gdzie spotkali się z gospodarzem, panem Markiem Michalakiem, córką Ireny Sendlerowej, panią Janiną Zgrzembską oraz panią Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki biograficznej o Irenie Sendlerowej.

Uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w wywiadzie, który z obiema zaproszonymi paniami poprowadziła pani Katarzyna Stoparczyk z radiowej Trójki. Rozmowa dotyczyła autorytetów we współczesnym świecie, cech, jakie powinny posiadać osoby ważne w naszym życiu. Autorka książki „Listy w butelce” nawiązywała do tego, co najistotniejsze, wartości reprezentowane przez Irenę Sendlerową w czasach wojny (przyjaźń, zaufanie, bezpieczeństwo) okazały się uniwersalne i ponadczasowe. Młodzi goście zauważyli, że patronka najbardziej ceniła w drugim człowieku dobro, absolutnie nie uzależniając postrzegania innych od wyznania, wyglądu, majątku, pochodzenia. Ani Czerwińska-Rydel zdradziła również kulisy pisania książki – dzieci z zaciekawieniem pytały o sposoby docierania do informacji i o inne szczegóły dotyczące warsztatu pisarskiego. Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa z panią Janiną Zgrzembską. Rzecznik Praw Dziecka podkreślał wielką dojrzałość i wrażliwość młodych rozmówców, którzy w dużej mierze dociekali o szczegóły związane z wielkimi emocjami i przeżywaniem trudnych chwil.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne zdjęcia, zebranie autografów, przybicie piątki z panem Michalakiem. W gablocie umieszczono okulary Ireny Sendlerowej i jej Order Uśmiechu, obcowanie z takimi pamiątkami było niesamowitym dopełnieniem spotkania. Wszystkie dzieci otrzymały od wydawnictwa po egzemplarzu książki „Listy w butelce”. Rozmowa była powodem wielu wzruszeń i zachęciła do dalszego zgłębiania losów Ireny Sendlerowej.


107. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej – 15.02.2017
opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

28 lutego 2017 roku uczniowie klas 1- 3 gimnazjum wybrali się na Cmentarz Powązkowski, aby upamiętnić datę urodzin Ireny Sendlerowej. Delegacja szkoły złożyła wieniec, zapaliła znicz oraz zmówiła krótką modlitwę w intencji Patronki.


100 lecie urodzin Ireny Sendlerowej – 15.02.2010
opracowanie: p. Gabriela Bobrzak

W 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej, delegacja z naszej szkoły złożyła kwiaty na grobie naszej Patronki. Uczniowie wraz z p. Danutą Zdziarską spotkali się nad grobem z córką pani Ireny, Janiną Zgrzembską, która czule wspominała swoją matkę obchodzącą jeszcze niedawno swoje 98. urodziny. Ponieważ zima tego roku bardzo obficie pokazała swoje oblicze, aby dotrzeć do grobu p. Sendlerowej, wszyscy wspólnymi silami odśnieżali dojście.

Wieczorem została odprawiona Msza Św.w kościele pod wezwaniem św. Boremeusza w pierwszą rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej. Na Mszę przybyła pani dyr. M.Księżopolska oraz poczet sztandarowy naszego gimnazjum pod opieką p. G.Bobrzak i p. D. Zdziarskiej, która musiała zastąpić nieobecną uczennicę w poczcie.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Rocznica urodzin – 28.01.2010 r.

Z okazji zbliżającej się 100 rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej uczniowie naszego Zespołu Szkół zaprezentowali program słowno – muzyczny poświęcony Irenie Sendlerowej dla okolicznych gimnazjów wolskich. Widzowie mieli okazję zapoznać się z sylwetką naszej patronki, poznać tragedię życia w Getcie, docenić dzieło uratowania 2,5 tys. dzieci przed śmiercią. Dekoracja przedstawiająca mur Getta dodawała przedstawieniu okrucieństwa odizolowania ludzi od reszty świata podczas II wojny światowej. Przedstawienie poprzedza uroczystości 100- lecia urodzin.