STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A

1. wizyta w Hamburgu 05-09.05.2014


KRONIKA WYDARZEŃ


4 maja 2014 r.

W niedzielę o godzinie 7.00 delegacja naszej szkoły w składzie: pani dyrektor Magdalena Księżpolska, 3 nauczycieli oraz 9 uczniów, wyjechała do Hamburga do zaprzyjaźnionej szkoły Irena-Sendler-Schule. Podróż trwała 15h. Na dworcu w Hamburgu czekała na nas reprezentacja szkoły – dyrektorzy, nauczyciele oraz rodzice z dziećmi, u których nasi uczniowie znaleźli „nowy dom”.

5 maja 2014 r.

Zobaczyliśmy piękną, dużą szkołę na terenie kompleksu parkowego. Przywitał nas pan dyrektor Greite, a następnie oprowadził po szkole. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w lekcjach różnych przedmiotów prowadzonych w języku angielskim.

Po obiedzie pojechaliśmy do centrum miasta. Podczas przechadzki dyr. Voigt pokazał nam płyty uliczne z nazwiskami żydowskich mieszkańców okolicznych domów wywiezionych do obozów koncentracyjnych i w większości zamordowanych przez Nazistów. Następnie zwiedziliśmy okazały Ratusz oraz kościół pw. Św. Michała z widokiem na panoramę miasta z wieży kościoła. Pokaz slajdów


6 maja 2014 r.

Od rana uczestniczyliśmy w lekcjach różnych przedmiotów. Nasi uczniowie ze szkoły podstawowej przeprowadzali doświadczenia chemiczne, a była to ich pierwsza w życiu lekcja chemii.

Po obiedzie przybyliśmy do przystani, skąd odbyliśmy wycieczkę łódkami po kanałach rzecznych. Mogliśmy zobaczyć okazałe, stylowe domy z wypielęgnowanymi ogrodami tuż nad wodą. Po powrocie na przystani czekali na nas rodzice z przygotowaną ciepłą kolacją/grillem. Tak minął nam czas do wieczora. Pokaz slajdów


7 maja 2014 r.

Nauczyciele włączyli się do pracy nad wspólnym projektem razem z uczniami. Były to warsztaty słowno-ruchowe, które pozwoliły na bliższe poznanie się i przełamanie bariery językowej. Przed południem odbyło się również spotkanie dyrekcji i nauczycieli obu szkół, podczas którego omówiono istotne różnice w systemie edukacji w Polsce i Niemczech.

Po obiedzie zwiedziliśmy port oraz odbyliśmy rejs promem. Po zejściu na ląd poczęstowano nas pyszną rybą z frytkami w jednej ze smażalni w porcie. Zainteresowani udali się na zwiedzanie tuneli. Pokaz slajdów


8 maja 2014 r.

Po porannych zajęciach młodzież wraz z opiekunami zwiedziła Muzeum Historii Hamburga. Nasz przewodnik opowiadał o obyczajach i życiu mieszkańców, którzy kształtowali historię tego miasta.

Grupa nauczycieli odbyła spacer po pięknych, zadbanych parkach i ogrodach Hamburga.

Wspólne gotowanie w szkole oraz degustacja potraw (zupa szparagowa, kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią, marchewka z groszkiem; deser – mus owocowy) przez zaproszonych gości – dyrekcja, v-ce konsul Polski w Hamburgu, rodzice i nauczyciele. Pokaz slajdów


9 maja 2014 r.

Praca nad projektem „Moje miasto – moja szkoła” oraz prezentacje prac obu grup. Uczniowie opowiadali o uroczystościach szkolnych związanych z osobą Ireny Sendlerowej, oraz jaki wpływ pamięć o niej wywiera na środowisko szkolne.

Podczas ostatniego wspólnego obiadu uczniowie obu szkół symbolicznie połączyli stoły. Następnie wymieniliśmy się spostrzeżeniami na temat naszego pobytu w Hamburgu. Polscy uczniowie podziękowali swoim niemieckim partnerom za to, że mogli poczuć się jak mieszkańcy tego miasta i zaprosili swoich współtowarzyszy na wspólne wakacje na Mazurach.

O godzinie 20.00 po wzruszającym pożegnaniu odjechaliśmy z dworca w Hamburgu do Warszawy. Pokaz slajdów