Zima w mieście 2022

29.12.2021

Warszawska Akcja ZIMA W MIEŚCIE -
31. stycznia do 11. lutego 2022 r.

Jak się zapisać?

Zapisy do Akcji „Zima w Mieście” 2022, przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń dostępnego na stronie
rozpoczną się 30 grudnia 2021 r. od godziny 8:00 i potrwają do 11 stycznia 2022 r. – zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego, zawierającymi szczegółowy harmonogram. Rodzice dzieci rejestrują się w systemie za pomocą numeru pesel dziecka, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych należy wskazać preferowane szkoły (od najbardziej do najmniej). Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy jednotygodniowy turnus, który trwa od poniedziałku do piątku. Listy zakwalifikowanych dzieci zostaną opublikowane 12 stycznia 2022 r. o godzinie 16:00.

Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Od 13 stycznia 2022 r. od godziny 8:00 do 19 stycznia 2022 r. do godziny 12:00, należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz z wydrukiem karty kwalifikacyjnej i załącznikami (do pobrania z systemu) w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do Akcji podejmuje organizator wypoczynku. Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej należy zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów, które dostępne są na stronie:

Podobnie jak w minionych latach Feryjne Placówki Edukacyjne będą działać przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7:00-8:00 do 16:00-17:00, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym w Warszawie. Rodzice wnoszą opłaty za posiłki oraz opiekę w Feryjnych Punktach Edukacyjnych. Opłata wynosi 15 zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 35 zł dziennie za opiekę. Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji zwolnione są dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w FPE zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków. Rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.

Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2022 będzie organizowana w reżimie sanitarnym zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa oraz zaleceniami i obostrzeniami wynikającymi z wytycznych GIS, MZ i MEiN

Zapraszamy!

Akcję „Zima w Mieście 2022” będą organizowały:
- Szkoła Podstawowa nr 26
- Szkoła Podstawowa nr 317
- Szkoła Podstawowa nr 351
- Szkoła Podstawowa nr 386

20.12.2021
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

W 2022 roku z powodu uruchomienia rządowego programu „Polski Ład” Warszawa straci ponad 1 mld zł swoich dochodów, co wiąże się z koniecznością wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta. Mimo poważnych problemów finansowych, spowodowanych decyzjami rządowymi, postanowiliśmy, aby w 2022 r. kontynuować Akcję „Zima w Mieście” zapewniając najwyższy poziom jej realizacji.

Dotychczas miasto przeznaczało na Akcję „Lato/Zima w Mieście” ponad 10 mln zł rocznie. Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej ubytkami dochodów samorządów terytorialnych, jesteśmy zmuszeni w przyszłym roku podnieść opłaty za udział dzieci w Akcji „Zima w Mieście” i prosić rodziców o partycypację w kosztach jej realizacji. Podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją – ajenci, którzy obsługują Akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasową kwotę.
W związku z powyższym opłaty w 2022 r. wyniosą odpowiednio: 15 zł dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek) oraz 35 zł za opiekę.

Warszawa wprowadza powyższe stawki na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta.

Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji „Zima w Mieście” zwolnione będą dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w Placówce zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków. Ponadto, rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.

Warszawa od lat organizuje Akcję „Zima w Mieście”, zapewniając dzieciom oraz młodzieży w ramach opieki atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek. Zróżnicowaną ofertę zajęć przygotowują ośrodki sportu i rekreacji, miejskie biura i urzędy dzielnic, szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego i kultury oraz organizacje pozarządowe działające w obszarach edukacji, sportu i rekreacji, turystyki i kultury. Należy podkreślić, że Akcja „Zima w Mieście” to zadanie dodatkowe (nieobligatoryjne, niewynikające z prawa) realizowane przez samorząd Warszawy.

Z powodu pandemii koronawirusa przyszłoroczna Akcja „Zima w Mieście” będzie organizowana w reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi przepisami prawa. Warszawa czeka na wytyczne do organizacji półkolonii opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego od których uzależniony jest termin rozpoczęcia zapisów.

Mariola Zielińska

Naczelnik