STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A
< Powrót

Muzyka na flet

Drodzy Uczniowie!

Zapraszam Was do odsłuchania koncertu, który został zarejestrowany w Muzeum Górnosląskim w Bytomiu w ramach projektu „Pogotowie kulturalne”, którego celem jest umożliwienie dostępu do kultury wysokiej osobom z chorobą nowotworową i leczących się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień.

My także z powodu obecnej sytuacji nie możemy pójść na koncert np. do Filharmonii Narodowej, jednak możemy podtrzymać kontakt ze sztuką, dzięki takim inicjatywom.

„Sotto voce” po włosku oznacza "pół głosem", czyli łagodnie – jest to tytuł koncertu w wykonaniu Alicji Lizer-Molitorys (flet), Ireny Kalinowskiej-Grohs (skrzypce), Aleksandry Batog (altówka) i Igi Batog (wiolonczela). „Sotto voce” to kolejny koncert w ramach projektu „Pogotowie kulturalne”, przywołujący dwa pogodne utwory Mozarta i Beethovena.

Pierwszy z nich to „Kwartet fletowy D-dur KV 285” Wolfganga Amadeusza Mozarta, napisany pod koniec 1777 roku na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Jedyny pełny utwór Mozarta na taki właśnie skład instrumentalny; utwór trzyczęściowy, mistrzowski i przyjemny w odbiorze. Najwięcej komplementów zbiera zwykle środkowa, wolna część – wedle słów Alberta Einsteina: „najpiękniejsze chyba solo z akompaniamentem, jakie kiedykolwiek napisano na flet”. Ale i pozostałe części cieszą się życzliwością słuchaczy, zwłaszcza żywiołowa część trzecia, płynnie połączona z niebiańskim Adagio i dająca pole do popisu wszystkim wykonawcom.

Natomiast „Serenada op. 25” Ludwiga van Beethovena na flet, skrzypce i altówkę – niemogąca się wprawdzie równać z największymi osiągnięciami mistrza w dziedzinie kameralistyki, zwłaszcza takimi jak kwartety smyczkowe (zresztą napisana znacznie wcześniej) – pełna jest wdzięku i ciekawych pomysłów melodycznych. Z sześcioczęściowej „Serenady” zabrzmią podczas koncertu „Menuet” i „Allegro molto”.

flet

Serdecznie Was zapraszam do odsłuchania, link poniżej:

https://www.facebook.com/MuzeumGornoslaskiewBytomiu/videos/4151676608183057