STRONA GLÓWNA
Wielkość czcionki A A A
< Powrót

Na powstańczą nutę

Drogie Uczennice i Uczniowie,
zachęcam Was do pośpiewania "Warszawskich Dzieci", to obok Warszawianki (która śpiewaliśmy na ostatnich naszych zajęciach) najbardziej popularna piosenka powstańcza, skomponowana w 1944r. przez Andrzeja Panufnika.

A czy wiecie, że fragment tekstu tej piosenki umieszczono na tablicy pamiątkowej przy pomniku Małego Powstańca w Warszawie? czy wiecie, gdzie znajduje sie ten pomnik? Załączam podkład muzyczny, zagrany przez pianistę Annę Hajduk-Rynkowicz.

Warszawskie dzieci

Nie złamie wolnych żadna klęska, nie strwoży śmiałych żaden trud –
Pójdziemy razem do zwycięstwa, gdy ramię w ramię stanie lud.

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Powiśle, Wola i Mokotów, ulica każda, każdy dom –
Gdy padnie pierwszy strzał, bądź gotów, jak w ręku Boga złoty grom.

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój...